+90 (212) 236 76 96

Fethiye

+90 (212) 236 76 96   |   0555 616 96 96   |   0532 152 68 96
TR EN

FETHİYE

Batı Akdeniz’in doğal liman kenti olan Fethiye, yat kiralama ve tekne yolculukları için en ideal yerlerden biridir.

Muhteşem doğal güzelliği ve antik Likya şehirleri ile çok popüler bir tatil merkezidir. Ölüdeniz en güzel plajı ile Fethiye’yi süslemektedir. Tekne gezisini başlatmak için en popüler yer olarak tercih edebileceğiniz Fethiye, turkuaz denizi ile hayallerinize dokunan bir tatil gerçekleştirme imkânını sunuyor.

Fethiye’nin yeşil ve mavisini kelimelerle ifade etmek gerçekten çok zordur. Her iki rengin binlerce tonunu görebileceğiniz bu güzelim tatil beldesi, çarpıcı sahil şeridi, yat gezileri ve su sporları için tercih edilebilecek en güzel noktalardan biridir. İzmir ulusal havalimanına 40 dakika uzaklıkta yer alan Fethiye, Rodos Adası’nın karşısında yer alıyor.

Akşam saatlerinde ışıklarıyla Fethiye’ye renk katan adanın muhteşem manzarası tatilinize renk katacaktır.

Fethiye’de iki marina bulunmaktadır. İlki, sahil boyunca kilometrelerce uzanan ticari yatlara ve balıkçı teknelerine ev sahipliği yapmaktadır. İkinci marina ise Karagözler bölgesine yakın bir noktada yer almaktadır. Bu marina, daha çok tatilcilerin yatlarına ev sahipliği yapmaktadır. 

Fethiye’ye ulaşmanın en kolay yolu Dalaman Havalimanı’na gelmektir. Nisan-Mayıs ve Ekim-Kasım ayları en çok yoğunluğun olduğu dönemlerdir. İstanbul’dan direkt uçuşların da bulunduğu Dalaman Havalimanı’ndan tur firmalarının havaalanı transferlerinden yararlanarak Fethiye’ye ulaşabilirsiniz. İzmir ve Antalya Havalimanlarını da tercih ederek tatil beldesine ulaşabilirsiniz.

Fethiye’ye en yakın havalimanları;

Dalaman Havalimanı: 50 km.

Marmaris Havalimanı: 130 km.

Bodrum Havalimanı: 195 km.

Antalya Havalimanı: 210 km.

 

İzmir Havalimanı: 310 km.

Antik dönemlerden kalma bir yerleşim yeri olan Fethiye, Antik dönemlerde “Telmessos” olarak adlandırılmıştır. Karya ve Likya uygarlıklarının sınırında, İ.Ö. 5. yy. da kurulduğu tarihi kaynaklarda yer almaktadır. Helenistik ve Roma dönemlerinde kent en parlak dönemlerini yaşamış ve Apollon’a adanmış ünlü bir kehanet merkezi olduğu yine tarihi kaynaklarda yer almaktadır.

 

Antik Telmessos’un Likya’ya özgü kaya mezarları, lahitleri, kale ve tiyatrosu günümüze kadar ulaşmış ve turistlerin yoğun ilgi ile inceledikleri yerlerdir. Farklı dönemlerde farklı uygarlıklara ev sahipliği yapan kent, son olarak Türklerin egemenliğine girmiştir. 

Akdeniz iklimine sahip olan Fethiye’de en düşük sıcaklık 15 derecedir. Yaz aylarında sıcaklık en yüksek 34 derece olarak görülmektedir. Yazları sıcak ve nemli, kışları ılık ve yağışlıdır.

Yaz boyu hareketli olan Fethiye’de tatil yapmak için en iyi zaman Temmuz sonu ve Eylül ayının başlarıdır. Temmuz ve Ağustos aylarında gündüzler uzun ve sıcak, geceleri ise ılık geçtiğinden daha çok Temmuz sonları ile Eylül ayı başları tercih edilmelidir. Trekking için en ideal zaman ise Mayıs-Ekim aylarıdır.